Bir Firma kendisini tanıtıyor: Getriebefabrik Coswig GmbH - GFC

Bir Firma kendisini tanıtıyor: GFC – Getriebefabrik Coswig GmbH, Makine-Motor imalatı konusunda yüzyıllık Gelenek

1896 yılından beri faaliyet gösteren GFC Getriebefabrik Coswig, uzun geçmişinin verdiği bütün tecrübeyle geleceğin modern tahrik sistemlerini yaratıyor.

 

Yıl 1896:  Şirket kurucusu Profesör Hermann Arthur Pekrun, Almanya'nın Dresden kentinde Maschinenfabrik Pekrun unvanlı şirketini kuruyor. Küçük imalat atelyesi olarak çalışmaya başlayan Maschinenfabrik Pekrun kısa zamanda bir fabrika haline geliyor.

 

Yıl 1908:  Çalışan sayısı ilk kez 600'e ulaşıyor. Fabrikanın ana imalat kalemi, kurucu Profesör Hermann Arthur Pekrun'un kendi icadı olan Globoid-Salyangoz dişli makineler.


 

Yıl 1927 – 1929:  Sanayi devriminin tam ortasında işlerin iyice artması ile çalışan sayısı 1200'e ulaşıyor ve birçok farklı dişli ve şanzıman tipi eşzamanlı üretiliyor.


 

Yıl 1939:  Savaş nedeniyle şirkete Devlet tarafından el konuluyor. Şirket artık Tank, Top ve Denizaltı şanzımanları ile hidrolik dişli kutuları üretimine başlıyor.


 

Yıl 1945:  Savaş sonrası şirketin imalatı durduruluyor. Ekim 1948'de ise Almanya hükümeti şirketi Profesör Pekrun'un elinden alıyor.

 

Yıl 1949:  Fabrika devletleştirilip VEB Getriebe Fabrik Coswig (VEB – GFC) adını alıyor ve tekrar asıl imalat konusu olan sanayi dişli ve şanzımanları imalatına geri dönüyor.


 

Yıl 1949 – 1989:  Salyangoz dişli ve Helisel dişliler konusunda iyice uzmanlaşan şirket, gittikçe genişleyen ürün yelpazesi sayesinde başta Fransa ve Hollanda olmak üzere değişik ülkelere ihracat yaparak büyüyor ve konusunda Avrupanın en büyük imalatçıları arasına girerek faaliyetlerine devam ediyor.


·        


Yıl 1991:  Şirket özelleştirme kapsamında Dünyanın önde gelen Su pompası üreticilerinden Werner Riester GmbH & Co. KG tarafından satın alınıp auma® Holding bünyesine katılıyor. Başta Türkiye olmak üzere Ortadoğunun birçok ülkesine İhracata başlanıyor.

 

Yıl 1995:  Salyangoz dişli makine-motorlar ve Helisel salyangoz dişli makine-motorlar konusunda modern  uygulamalara geçiliyor. İlk kompakt makine-motorlar üretiliyor.


 

1997:  Yeni Montaj Merkezine ve Yönetim binasına taşınma gerçekleşiyor.


 

1998:  Teknolojik gelişmeler ışığında asansör ve yürüyen merdiven sektörü için üretilen makineler mükemmelleştirilerek STEGNER model, SSMVD serisi ultra kompakt asansör makine-motorlarının seri imalatına geçiliyor.   2002:  Şirket üretim olarak doruk noktasına ulaşıyor ve başta asansör ve yürüyen merdiven tahrik sistemleri olmak üzere, makine imalatının her alanında kullanılmak üzere dişli üretilmeye devam ediliyor. GFC Dişlilerinin başlıca kullanım alanları: otomatik raf ve depolama makineleri, vinç ve konveyörler, paketleme – doldurma ve temizleme makineleri, otomatik tiyatro sahneleri, otomotiv sektörü, ağaç – kağıt işleme makineleri ve tekstil sanayi, porselen endüstrisi, havalandırma ve tarım endüstrisi ile kalıplama sanayi.


 

İletişim